سبد خرید

فرانسه نخستین خریدار عمده تایرهای ایرانیفرانسه نخستین خریدار عمده تایرهای ایرانی

به گزارش اخبار خودرو ، در حالی که تایرسازان معتقدند تولید خودروهای ایرانی با لاستیک‌های خارجی زیبنده نیست اما خودروسازان می‌گویند: «به دلیل کاستی‌های موجود در صنعت تایر ناچار به استفاده از لاستیک‌های خارجی هستند.»

تایرساز‌ان می‌گویند: «استفاده مستمر خودروسازان از تایرهای خارجی به‌گونه‌ای نقض قانون استفاده از تایرهای ایرانی در تولیدات داخلی است که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌سادگی از این مساله گذشته و نظارتی را بر آن ندارند.»

تایرهای ایرانی
چندی پیش محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه مجمع عادی سالانه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که ۲۲ شهریور ماه سال جاری برگزار شد، اولویت صنایع داخلی به‌ویژه خودروسازان را استفاده از محصولات تولید داخل دانست و گفت: «در صورتی که گزارش‌های استفاده خودروسازان از تایرهای خارجی در خودروهایی که وارد بازار می‌کنند، درست باشد و تولیدکنندگان داخلی تایر، تحت فشار کالاهای وارداتی قرار بگیرند، انجمن‌های تولیدکننده تایر می‌توانند درخواست خود را به کمیسیون ماده‌یک ارائه دهند تا بعد از بررسی، افزایش تعرفه واردات تایر در دستور کار قرار گیرد.»

با وجود این قانون، خودروسازان داخلی همچنان از تایرهای وارداتی در تولیدات خود استفاده می‌کنند. اقدامی که با وجود تولید بالای تایر در کشور صدای تولیدکنندگان داخلی را در‌آورده است و تولیدکنندگان در بیشتر مواقع نارضایتی خود را از این موضوع اعلام کرده‌اند.

استفاده از تایرهای خارجی که با نمایندگی رسمی در ایران حضور دارند و در زمره تایرهای باکیفیت چینی محسوب می‌شوند روی خودروهای ایرانی، تعجب بسیاری از مصرف‌کنندگان را برانگیخته است.

استفاده از این تایرها در خودرویی مانند پژو ۲۰۶ که تولید تایرهای ایرانی آن ‌به‌وفور در کشور انجام می‌شود، ازجمله اتفاقاتی است که مسئولان خودروساز باید درباره این موضوع شفاف‌سازی کنند.

باآنکه در هفته گذشته احمد نعمت‌بخش، رئیس انجمن خودروسازان در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» دلیل این اتفاق را تامین نشدن نیاز خودروسازان و در برخی مواقع کیفیت پایین تایرهای ایرانی بیان کرده بود اما تولیدکنندگان تایر همچنان اصرار دارند می‌توانند نیاز کشور را در سایزهای پراید، پژو و سمند تامین کنند اما باید این موضوع را بررسی کرد چرا خودروسازان نسبت‌به استفاده از تایرهای خارجی اصرار دارند.

این بار نیز رئیس انجمن خودروسازان دوباره بر صحبت‌های خود تاکید کرده و معتقد است تایرسازان قادر به تامین نیازهای خودروسازان نیستند.

او می‌گوید بنابر درخواست و مصوبه‌ای که تنظیم شده است، خواستار این موضوع شدیم که تمام تایرهای تولیدی توسط تایرسازان را خریداری کنیم و درمقابل آن‌ها نیز با پایین آمدن تعرفه واردات تایر موافقت کنند اما متاسفانه هیچ کدام از تایرسازان این مصوبه را امضا نکرد‌ه‌اند و همچنان تایر را از دیگر قطعات خودرو جدا می‌دانند.

در سوی دیگر این صحبت‌ها مصطفی تنها، سخنگوی انجمن تایرسازان قرار دارد. او به شدت از صحبت‌های رئیس انجمن خودروسازان نقد دارد و می‌گوید: « این موضوع را کاملا تکذیب می‌کنم و می‌گویم که تمام نیاز خودروسازان توسط تایرهای ایرانی تامین می‌شود اما از آنجا که برای خودروسازان، واردات تایر و تعیین قیمت‌ها به‌دلیل این که بازار را خودشان تعیین می‌کنند، سودمند است، نمی‌خواهند دست از واردات بردارند.»

او در ادامه می‌گوید: «تولیدکنندگان تایر در سال می‌توانند تمام نیازهای خودروسازان را تامین کنند، مگر در مواردی که بدهکاری‌های خودروسازان زیاد باشد. آن‌ها درحال‌حاضر چیزی بالغ‌بر ۳۵۰ میلیارد‌تومان به تایرسازها بدهکار هستند. خودروسازان بعد از خرید تایر تا ۱۲۰روز خود را بدهکار نمی‌دانند و بعد از این مدت که به‌دنبال معوقات خود می‌رویم، ما را به شرکت‌های لیزینگ حواله می‌دهند. مگر هزینه تولیدات تایرها و تامین مواد اولیه از کجا باید تامین شود؟ باید به‌گونه‌ای هزینه‌های مالی تایرسازان برای تولید تایر و ادامه روند تولید در کارخانه‌ها را تامین کرد ولی متاسفانه باید برای وصول معوقات خود چک‌های بلند‌مدت از لیزینگ‌ها دریافت کنیم.»

مصطفی تنها در ادامه می‌گوید: «حدود ۲ سال پیش مصرف‌کنندگان خودروهای داخلی در اعتراض به کیفیت پایین خودروهای ایران‌خودرو و سایپا و قیمت بالای این خودروها اعتراض کردند و برای مدتی از این شرکت‌ها خرید نکردند و مسئولان خودروساز کشور هر اتهامی که توانستند به مصرف‌کنندگان زدند اما حالا چطور می‌شود صنعت خودرو ملی و خودی است اما صنعت تایر کشور این‌گونه نیست؟ چرا باید در صنعت پیشرویی مانند تایر توصیه شود تعرفه را کاهش دهند تا خودروساز بتواند به‌راحتی تایر را وارد کند؟»